Skoliozie może zapobiec wczesna profilaktyka

lekarze specjaliści > Skolioza > Skoliozie może zapobiec wczesna profilaktyka

Specjaliści Radzą

Skoliozie może zapobiec wczesna profilaktyka

Skolioza ujawnia się w okresie wzrostu kostnego dziecka i często nasila się w okresie dojrzewania kiedy dziecko zaczyna gwałtownie rosnąć. Skrzywienie kręgosłupa zaczyna się wówczas zwiększać ponieważ mięśnie nie nadążają za rozwojem układu kostnego.

Skolioza czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Skolioza jest dość częstą wadą postawy wśród dzieci. Warto więc zadbać o kręgosłup dziecka już od najmłodszych lat. Profilaktykę skoliozy powinniśmy już zacząć gdy dziecko jest małe – wówczas nie powinniśmy nosić go na jednej i tej samej ręce a także nie prowadząc dziecka zawsze za tą samą jedną rękę, ponieważ wtedy może dojść do lekkiego skrzywienia kręgosłupa w jedną stronę. Poza tym dziecko nie powinno długo bawić się w zabawy wymagające ciągłego korzystania z jednej ręki czy nogi. Najwięcej skolioz powstaje w wieku szkolnym, ponieważ dzieci spędzają tam mnóstwo czasu w siedzącej pozycji w ławce. W szkole wszystkie ławki mają uniwersalne wymiary dlatego też dzieci mogą mieć problem z przyjęciem prawidłowej postawy ciała. W związku z tym powinniśmy zadbać i tłumaczyć dziecku, że jeżeli już musi siedzieć w tych niewymiarowych ławkach, aby starało się przyjąć w miarę prawidłową postawę. Inne wskazania mówią aby dziecko podczas pisania miało obie ręce na blacie a w domu biurko powinno być przystosowane do wzrostu dziecka. Dzieci w wieku szkolnym powinny nosić książki w plecaku a nie w torbie tak aby równomiernie rozłożyć ciężar. Podobnie sytuacja wygląda z łóżkiem, które nie powinno być zbyt miękkie i zbyt twarde. To czy u dziecka rozwinie się skolioza w dużej mierze zależy od rodziców i ich bacznego obserwowania i troski o dziecko.

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl