Skolioza u dzieci

lekarze specjaliści > Skolioza > Skolioza u dzieci

Specjaliści Radzą

Skolioza u dzieci

Skolioza jest wadą postawy, która występuje u dużej części dzieci w wieku szkolnym. Skolioza zwykle ujawnia się w okresie intensywnego wzrostu kostnego czyli tak mniej więcej od ok. 12 miesiąca życia do 14 roku życia. Skolioza częściej dotyka dziewczynki lub chłopców. Skolioza pojawia się wówczas gdy mięsnie nie nadążają z rozwojem kości i nie stanowią odpowiedniej podpory dla mięśni powodując zniekształcenie postawy. Rodzice chcąc zapobiec rozwinięciu się choroby powinni obserwować postawę dziecka i jeżeli zauważą jakieś niepokojące objawy np. wystającą łopatkę, nierówne ramiona, wysunięte biodro itp. Powinni jak najszybciej udać się do pediatry. Jeżeli lekarz zdiagnozuje skoliozę skieruje dziecko na rehabilitację i dzięki szybkiej interwencji jest duża szansa na skorygowanie postawy lub zahamowanie choroby. Rodzice mogą starać się zapobiec powstaniu skoliozy poprzez :
- dziecko powinno spać na dość twardym, równym podłożu
- miejsce do nauki (krzesło i biurko) musi być odpowiednio dostosowane do wzrostu dziecka
- plecak szkolny powinien mieć usztywniony tył i regulowane szelki
- należy zachęcać dziecko do ruchu i nie pozwalać na kilkugodzinne przesiadywanie przed komputerem czy telewizorem.

Stosując te zalecenia jest duża szansa na to iż dziecko nie nabawi się skoliozy. Chociaż czasami pojawia się ona z powodu wad kręgosłupa lub predyspozycji genetycznych i wówczas należy zgłosić się do lekarza w celu podjęcia skutecznej rehabilitacji.

Zobacz więcej >>

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl